تماس با ما

فید خبر خوان

نقشه سایت


مقاله: جایگاه حیاط مرکزی در خانه های سنتی ایران برای رسیدن به معماری پایدار


مقاله: جایگاه حیاط مرکزی در خانه های سنتی ایران برای رسیدن به معماری پایدار

جایگاه حیاط مرکزی در خانه­های سنتی ایران برای رسیدن به معماری پایدار

این مقاله در اولین همایش ملی معماری پایدار و توسعه شهری پذیرفته شده است.

فایل این مقاله به صورت word و قابل ویرایش است.

لینک مقالات همایش در سایت سیویلیکا (+)

چکیده:

معماری پایدار یکی از بحث­های مهم زمان معاصر می­باشد که عکس‌العملی منطقی در برابر مسایل و مشکلات عصر صنعت به شمار می‌رود. یکی از نمونه­های معماری پایدار، معماری سنتی ایرانی است که بهموضوع های اقلیمی، مصالح، سازه و ترکیب و پایداری آنها می­پردازد. وجود معماری پایدار در خانه­های سنتی ایران که با توجه ویژه به حیاط طراحی شده است، چشمگیر می­باشد. معماران ایرانی همواره سعی در خلق فضایی بودند که در آن به آرامش برسند و درخلق این فضا محتاج طبیعت بودند و معتقد بودند که بخشی از پایداری معماری با طبیعت ادغام شده است و در طول هم می­باشد.

حیاط مرکزی با توجه به چهار اقلیم ایران، در ابعاد و اندازه­های مختلف وجود داشته و کاربری­های اطراف حیاط نیز با توجه به اقلیم­ها متفاوت بوده است و یک معماری پایدار را تعریف می­کند. در خانه­های سنتی با طراحی حیاط مرکزی از انرژی­های تجدیدپذیر مانند هوا، نور و ... همراه با فضای سبز استفاده شده است.

هدف این مقاله بررسی جایگاه حیاط در خانه­های سنتی ایران به عنوان معماری پایدار و بررسی نقش کیفی مولفه­های اصلی تشکیل­دهنده حیاط مانند ایوان، حوض آب و باغچه می­باشد و همچنین به تفاوت­های موجود در حیاط ­ها با توجه به اقلیم اشاره می­شود و به نتیجه حاصل از این بررسی در پایان اشاره خواهد شد. روش اصلی تحقیق در این مقاله، بررسی کیفی موضوع با بهره­گیری از منابع کتابخانه­ای، مقالات علمی در نشریات مرتبط و مقالات اینترنتی در سایت­های معتبر می­باشد.

کلمات کلیدی:معماری پایدار، خانه­های سنتی، حیاط مرکزی، اقلیم


مبلغ قابل پرداخت 2,350 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۲۱ آبان ۱۳۹۵               تعداد بازدید : 1536

محبوب ترین ها

پرفروش ترین ها


مطالب تصادفی

 • پروپوزال کارشناسی ارشد معماری: طراحی مجموعه اقامتی-درمانی با بهره‌گیری از مناظر شفابخش در الگوی باغسازی ایرانی (فایل word)
 • پایان نامه کارشناسی ارشد معماری «طراحی مرکز فروش و تالار نمایش(مـوزه) فرش با هدف ارتقاء سرزندگی و تعامل میان محیط و انسان» رساله + نقشه‌ + رندر
 • رساله پایان‌نامه ارشد معماری با عنوان «طراحی تکنو پارک(علم و فناوری) با رویکرد افزایش تعامل محیط و انسان در فضای پژوهشی» (فایل word قابل ویرایش)
 • رساله پایان‌نامه ارشد معماری با عنوان «طراحی مجتمع مسکونی با رویکرد SBD جهت افزایش امنیت ساکنین» (فایل word قابل ویرایش)
 • رساله پایان‌نامه ارشد معماری با عنوان «طراحی مـوزه فـرش با رویکرد ایجاد فضاهای تعامل‌پذیر و سرزنده» (فایل word قابل ویرایش)
 • متن کامل مقاله: «ملاحظات طراحی فضای سبز محلات از منظر پدافند غیرعامل» - رایگان
 • کتابخانه ی عمومی با رویکرد تقویت تعاملات اجتماعی بین فرد و مکان- رایگان
 • فهرست پایان نامه‌های دکترای معماری دانشگاه شهید بهشتی
 • فهرست پایان نامه‌های کارشناسی ارشد معماری دانشگاه شهید بهشتی
 • مقاله بررسی و مطالعه پیرامون فرم ها در طبیعت و نقش آموزشی آن در طراحی معماری- رایگان

کرج، چهار راه هفت تیر، خیابان لاله یک، پلاک 14، طبقه همکف

ارائه پایان نامه، پروپوزال، تحقیق و مقاله معماری و شهرسازی