تماس با ما

فید خبر خوان

نقشه سایت


اصول و ملاحظات لازم در جابجايي يك بيمارستان


اصول و ملاحظات لازم در جابجايي يك بيمارستان

مقاله اصول و اصول و ملاحظات لازم در جابجايي يك بيمارستان در کنگره تخصصی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات در سال 1393 ارائه شده است:

 

اصول و ملاحظات لازم در جابجايي يك بيمارستان

نویسنده: علي موسوي جزايري (MD)، فرمانده بهداري نيروي دريايي سپاه

   

مقدمه

شاید این عنوان برای مدیران بیمارستان ها یک موضوع دور از ذهن باشد اما در شرایط امروز جهانی و نحوه وقوع حوادث و تهدیدات ، جابجایی بیمارستان بنحوی که بتواند به ماموریت خود ادامه دهد موضوع قابل تاملی است. چه بسا يك بيمارستان ثابت شهر در زمان بحران مجبور باشد براي گريز از منطقه بحران و يا كمك به مردم بحران‌زده، از نقطه اسكان خود جابجا شده و از حالت بيمارستان شهري به صحرايي تغيير كاربري داده ولي در عين حال توانايي انجام مأموريت داشته باشد. این سناریو حداقل از سه منظر تهدید و ماموریت ،تجهیزات و نیروها طول مدت جابجایی قابل بررسی است.

 

مواد و روش‌ها:

نويسنده اين مقاله طی چند سال گذشته، مسئولیت اعزام چندين بیمارستان صحرایی سیار را جهت ارائه خدمات بشردوستانه و يا حضور در مناطق بحران زده در حوادث غيرمترقبه (مانند زلزله بم در ايران در سال 2004 و زلزله پاکستان در سال 2006 ) و ماموریتهای نظامی را برعهده داشته است. در بسايري از اين مأموريتها لازم بوده بخشي يا همه يك بيمارستان شخري در قالب يك سازه سيار درماني جابجا شده و به ارائه خدمات كامل و درمان‌بخش بپردازد. نتايج اين تحقيق نتيجه تجربيات و مطالعات ميداني در جريان اين مأموريتها بوده است.

 

نتايج و بحث:

1-تهدید و یا ماموریت : هر یک از این دو دارای ویزکی ها و شرایط خاص خود است.

1-1 ویژگیهای تهدید

ویژگی های تهدید به شرح زیر می باشد:

الف- دور از انتظار است

ب-دامنه آن غیر قابل پیش بینی است

ج-مدت آن غیر قابل پیش بینی است

د-همراه با عوارض دیگر است

 

2-1-ویژگی های ماموریت:

الف- با اطلاع قبلی است

ب-حدود آن مشخص است

ج-مدت آن معمولاً مشخص است

د-همراه عوارض ،تنش های محلی و اجتماعی نیست

 

2-انتقال

از حیث مدت حداقل می توان به دو نوع کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم شود که هریک دارای ویژگی های زیر است:

الف-انتقال کوتاه مدت:

1-عدم نیاز به آماد و پشتیبانی گسترده

2-عدم نیاز به پرسنل جایگزین و شیفت های گردشی مانند بیمارستان شهری

3-امکان استفاده از سازه های قابل انعطاف سبک و سیار

ب- انتقال بلند مدت:

1-نیاز به آماد گسترده در همه ابعاد اعم از عمومی و تخصصی

2-نیاز به پرسنل جایگزین و شیفت گردشی

3-نیاز به اماکن و یا سازه های ثابت و سیار مقاوم و دارای ماندگاری طولانی

 

انتقال را از حیث نحوه انتقال نيز به سه شکل هوایی ، زمینی و دریایی می توان تقسیم کرد .که هر یک دارای ویژگیهای خاص خود است و از حیث نوع انتقال به دو شکل داخلی و خارجی می توان تقسیم بندی کرد.

منظور از انتقال داخلی یعنی استفاده از فضاهای امن و یا از قبل پیش بینی شده جهت انجام خدمات می باشد. مثلاً از پارکینگ طبقاتی زیرزمینی ، فضاهای فرعی بیمارستانی و .... و منظور از انتقال خارجی یعنی فضاهای در دسترس ، نزدیک و یا دور حوره سرزمینی ، بعنوان مثال در مسافت نزدیک حسینه ها ، پارکینگ ها ، پارکها و ... و در مسافت های دور بنا به فرخور حال پارک های جنگلی ، تونل ها و .... می توان استفاده کرد.

 

3- تجهیزات و نیروها:

تجهیزات از دو منظر قابل بررسی است:

1-از حیث نیاز : جزو وسایل اصلی بیمارستان محسوب می گردند و بدون آنها بیمارستان ماموریت اصلی خویش را نمی تواند انجام دهد و یا تجهیزات جانبی و یا مکمل هستند.

2-از حیث نصب : تجهیزات یا نصب شده در بیمارستان هستند که امکان جابجایی آنها وجود ندارد و یا به سختی قابل جداسازی است مانند تخت عمل ، دستگاه سی تی اسکن و OPG و ....یا نصب نشده هستند و یا اینکه نصب و جداسازی آنها براحتی امکان پذیر است مانند اکثر تجهیزات آزمایشگاهی ، رادیولوژی پرتابل ، سونوگرافی ، ماشین بیهوشی و ...

نیروها به دو گروه درمانی و غیر درمانی تقسیم شده که از نظر مشاغل به مشاغل کلیدی و فرعی تقسیم بندی می‌شوند. بیمارستان جهت ادامه فعالیت تخصصی خود به برخی مشاغل کلیدی چه درمانی و غیر درمانی نیازمند است.در جداول زیر نیروهای مورد نیاز یک بیمارستان با یک تخت عمل جهت یک ماموریت کوتاه مدت آورده شده است.

  انتشار : ۶ مهر ۱۳۹۴               تعداد بازدید : 1139

محبوب ترین ها

پرفروش ترین ها


مطالب تصادفی

 • پروپوزال کارشناسی ارشد معماری: طراحی مجموعه اقامتی-درمانی با بهره‌گیری از مناظر شفابخش در الگوی باغسازی ایرانی (فایل word)
 • پایان نامه کارشناسی ارشد معماری «طراحی مرکز فروش و تالار نمایش(مـوزه) فرش با هدف ارتقاء سرزندگی و تعامل میان محیط و انسان» رساله + نقشه‌ + رندر
 • رساله پایان‌نامه ارشد معماری با عنوان «طراحی تکنو پارک(علم و فناوری) با رویکرد افزایش تعامل محیط و انسان در فضای پژوهشی» (فایل word قابل ویرایش)
 • رساله پایان‌نامه ارشد معماری با عنوان «طراحی مجتمع مسکونی با رویکرد SBD جهت افزایش امنیت ساکنین» (فایل word قابل ویرایش)
 • رساله پایان‌نامه ارشد معماری با عنوان «طراحی مـوزه فـرش با رویکرد ایجاد فضاهای تعامل‌پذیر و سرزنده» (فایل word قابل ویرایش)
 • متن کامل مقاله: «ملاحظات طراحی فضای سبز محلات از منظر پدافند غیرعامل» - رایگان
 • کتابخانه ی عمومی با رویکرد تقویت تعاملات اجتماعی بین فرد و مکان- رایگان
 • فهرست پایان نامه‌های دکترای معماری دانشگاه شهید بهشتی
 • فهرست پایان نامه‌های کارشناسی ارشد معماری دانشگاه شهید بهشتی
 • مقاله بررسی و مطالعه پیرامون فرم ها در طبیعت و نقش آموزشی آن در طراحی معماری- رایگان

کرج، چهار راه هفت تیر، خیابان لاله یک، پلاک 14، طبقه همکف

ارائه پایان نامه، پروپوزال، تحقیق و مقاله معماری و شهرسازی