تماس با ما

فید خبر خوان

نقشه سایت


زيبايي‌شناسي شهري از منظر شهروند


زيبايي‌شناسي شهري از منظر شهروند

زيبايي‌شناسي شهري از منظر شهروند

حقوق شهروندي ابعاد گسترده‌اي دارد كه بررسي اين مفهوم مستلزم شناخت زواياي مختلف مسايل شهري و انسان است، لذا رويكردي تخصصي در تمام زمينه‌هاي قابل بررسي مورد تأكيد مي‌باشد. محدوده ديد با همان جلوة بصري تعريف شده در محيط عمومي، خصوصيات يك مجموعه اجتماعي به عنوان شهر، زاييدة يك سري از اين حقوق است كه تناسبات بصري و زيبايي‌‌شناسي، متن اصلي اين موضوع مي‌باشد. حق زيبا ديدن،‌ تناسبات فرم، فضا و مبلمان و موارد متعددي از اين قبيل، رعايت قوانين خاص معماري و شهرسازي را شامل مي‌گردد.

وقتي صحبت از زيباسازي شهر مي‌كنيم، در واقع به دو نكته اشاره كرده‌ايم: يكي ايجاد زيبايي و ديگري حذف و رفع تمام عواملي كه موجب بدمنظر شدن و نازيبايي شهر مي‌شود. بسياري عقيده دارند كه مورد دوم مهم‌تر است، زيرا با تحقق آن عامل اول مي‌تواند كارساز باشد. اين نياز به زيبايي جزء ناشناخته‌ترين نيازها مي‌باشد. مازلو معتقد است كه اين نياز در بعضي افراد وجود دارد. اين گونه افراد با ديدن زشتي (به طريقي خاص) بيمار مي‌شوند و با قرار گرفتن در محيطي زيبا بهبود مي‌يابند اين حالت تقريباً به طور عام در كودكان سالم ديده مي‌شود.

 

ابعاد زيبايي:

در تعريف نياز زيبايي‌شناسي سه موضوع «ارزش، لذت و تعجب» حائز اهميت است.

 

ارزش: هر زيبايي داراي ارزش است و مي‌بايست توجه داشت كه مقصود از ارزش، مبادلة آن نيست، زيرا قسمتي از زيبايي‌هاي طبيعت قابل نقل و انتقال و تملك كردن نيست.

 لذت: هر نمودي كه توقعات ما را برآورده نمايد، زيبايي مي‌دانيم (زيبايي) و هر كه زيباست، لذت‌بخش است. ولي اين بدان معنا نيست كه هر احساس لذتي معقول درك و دريافت زيبايي است. حتي گاهي ما از يك منظر نازيبا كه رابطة خاصي با درون ما دارد، لذت مي‌بريم. مانند منظره ساختماني مخروبه كه خاطرات شيريني از كودكي خود را در آن به ياد مي‌آوريم.

تعجب: در مورد آخر يعني تعحب و شفگفتي بايد ابتدا تعجب را تعريف نمود و آن عبارت از حالات ذهني است كه ناشي از توقف ذهن آدمي در برابر موضوع يا رويدادي كه بيرون از دايرة قوانين و اصول شناخته شده و معمول مي‌باشد. در برابر زيبايي‌ها نوعي از تعجب و شگفتي به وجود مي‌آيد، چه زيبايي‌هاي طبيعي و چه زيبايي‌هاي هنري براي به وجود آمدن تعجب، زيبايي بايد در حدي باشد كه مافوق نمودهاي معمول زيبايي جلوه نمايد. اگر زيبايي در حد معمول باشد، اگر چه كم و بيش موجب لذت مي‌گردد، ولي با آن جهت كه ذهن، آن را در گروه شايسته‌اي معمولي تلقي كرده است، موجب تعجب و شگفتي نمي‌گردد.

  انتشار : ۲۰ بهمن ۱۳۹۴               تعداد بازدید : 896

محبوب ترین ها

پرفروش ترین ها


مطالب تصادفی

 • پروپوزال کارشناسی ارشد معماری: طراحی مجموعه اقامتی-درمانی با بهره‌گیری از مناظر شفابخش در الگوی باغسازی ایرانی (فایل word)
 • پایان نامه کارشناسی ارشد معماری «طراحی مرکز فروش و تالار نمایش(مـوزه) فرش با هدف ارتقاء سرزندگی و تعامل میان محیط و انسان» رساله + نقشه‌ + رندر
 • رساله پایان‌نامه ارشد معماری با عنوان «طراحی تکنو پارک(علم و فناوری) با رویکرد افزایش تعامل محیط و انسان در فضای پژوهشی» (فایل word قابل ویرایش)
 • رساله پایان‌نامه ارشد معماری با عنوان «طراحی مجتمع مسکونی با رویکرد SBD جهت افزایش امنیت ساکنین» (فایل word قابل ویرایش)
 • رساله پایان‌نامه ارشد معماری با عنوان «طراحی مـوزه فـرش با رویکرد ایجاد فضاهای تعامل‌پذیر و سرزنده» (فایل word قابل ویرایش)
 • متن کامل مقاله: «ملاحظات طراحی فضای سبز محلات از منظر پدافند غیرعامل» - رایگان
 • کتابخانه ی عمومی با رویکرد تقویت تعاملات اجتماعی بین فرد و مکان- رایگان
 • فهرست پایان نامه‌های دکترای معماری دانشگاه شهید بهشتی
 • فهرست پایان نامه‌های کارشناسی ارشد معماری دانشگاه شهید بهشتی
 • مقاله بررسی و مطالعه پیرامون فرم ها در طبیعت و نقش آموزشی آن در طراحی معماری- رایگان

کرج، چهار راه هفت تیر، خیابان لاله یک، پلاک 14، طبقه همکف

ارائه پایان نامه، پروپوزال، تحقیق و مقاله معماری و شهرسازی